Autors: Zigmunds Žukovskis

Un  tā – šodien pārejam pie tīri praktiskām lietām un aplūkosim, ko tad īsti spēles laikā dara basista labā roka.

Der atcerēties, ka ir trīs galvenie spēles tehnikas veidi, un tie ir:
1) tradicionālais jeb pizzicatto – bass tiek spēlēts ar rādītaja un vidējo pirkstu (dažreiz pieslēdzot arī zeltnesi);
2) slaping  – bass tiek spēlēts ar īkšķa uzsitienu pa stīgu un tam sekojošu stīgas rāvienu ar rādītajpirkstu, kā rezultatā tā atsitās pret grifu radot raksturīgu skaņu (spēles tehnika radās, mēģinot atdarināt sitaminstrumentus);
3) taping – spēles veids, kurā skaņa tiek iegūta vienlaicīgi uzsitot pa stīgu un pieturot to vajadzīgajā vietā ar labās un kreisās rokas pirkstiem, tādejādi iegūstot vienlaicīgi vajadzīgo noti un tās skanējumu (spēles tehnikas ideja ir aizgūta no klavieru spēles tehnikas, kur, nospiežot taustiņu, vienlaicīgi iegūst gan vajadzīgo noti, gan tās skanējumu).

Labās rokas pozīcija spēlējot basģitāruAplūkosim pirmo, tradicionālo, spēles tehnikas veidu, tas ir, pizzicatto. Lai iegūtu perfektu spēles tehniku, jāpatur prātā trīs lietas:

Uzliekot labo roku uz basģitāras, tā jātur tādā veidā, lai pirksti atrastos perpendikulāri attiecībā pret stīgām. Katru nākošo noti spēlējam ar savu pirkstu, tas ir, tie mainās. Ja jums ir ieradums spēlēt ar vienu pirkstu, nu ko, var spēlēt arī tā, tikai virtuozitātes kalngalus jūs nesasniegsiet. Skaņu iegūstam nevis stīgu iestumjot, bet gan palaižot. Ko tas nozīmē? Atcerieties, ka stīga sāk skanēt nevis tajā brīdī, kad pirksts sakarās ar stīgu, bet gan kad tas dodas projām no stīgas. Citiem vārdiem sakot, skaņas sākumam (mūzikā to sauc par attaca) jabūt precīzam un aktīvam (lūdzu nejaukt ar vulgāru fizisko spēku).

Pareizi novietota labā roka uz basģitāras

Jā, un vēl pats galvenais – sekojiet, lai nebūtu nekādu muskuļu saspringumu (krampju). Tā ir ļoti nelaba lieta, kura neļauj attīstīties spēles tehnikai, līdzīgi kā loga rūts stikls neļauj mušai izlidot brīvā dabā.

Un tagad pārejam pie ūdens procedūrām jau nu nē, bet pie spēlēšanas gan. Pirmajā taktī redzamo ritmisko zīmējumu nospēlējiet uz katras stīgas atsevišķi, mēģinot atcerēties un ievērot iepriekš izrunātās lietas. Sākumā spēlējiet lēnam (lēni – tas ir antonīms vārdam ātri) un vēlreiz l ē n ā m un armetronomu. Daži basisti uztver spēli ar metronomu kā neizbēgamu ļaunumu, kā, piemēram, galvassāpes nākošā rītā pēc vētrainas ballītes, bet, ticiet man, tas nav tā. Metronoms ir mūziķa labākais draugs, bet par to citā rakstā, tagad – par labo roku.

Ritma piemērs

Kad pirmais ritmiskais piemērs ir izspēlēts uz visām stīgam, to pašu izdarām ar nākošo un visiem pārējiem piemēriem. Kad tas ir izdarīts, atgriežamies pie pirmā piemēra un spēlējam to atkal, bet tādā veidā, lai katra nākošā nots būtu uz blakus stīgām, sadalot tās pa pāriem; 4-3, 3-2, 2-1. Atcerieties – pirksti mainās! Kad tas ir izdarīts ar visiem četriem piemēriem, sākat atkal ar pirmo un spēlējiet līdzīgā veidā kā iepriekš, tikai divu stīgu starpā izlaidiet vidējo, līdz ar to stīgas sadalās pa pāriem  sekojoši: 4-2, 3-1, vai arī piecu stīgu basam: 5-3, 4-2, 3-1. Ta rezultātā sanāk lēciens pār vienu stīgu, bet pirksti mainās tāpat kā iepriekš. Vingrinaties, līdz zīmējums ir ritmisks, skaņa līdzena un pašam ir komforta sajūta spēles laikā. Lai veicas un uz redzēšanos!

 1. Plūme says:

  oskars 19.09.2009 20:32:13 teica:
  man patīk autora humorizjūta :) :D

  Bass 24.12.2008 17:46:43 teica:
  žēl, ka šeit nav rakstīt kā spēlēt ar mediatoru.

  Mezha Kakjis 05.11.2008 02:36:01 teica:
  Iesaku ! Katram grūvam ir jābūt savam piegajienam ar labo roku. Varat pamēģināt paspēlēt divas notis – katru ar savu pirkstu ( rādītāju un vidējo pirkstu). Redzēsit katram pirkstam ir sava intonācija jeb tembrs , jo atšķiras pirksta garums līdz ar to , viss mainās skanējumā. Kad spēlejat kādu konkrētu groovu tad ir vēlams izanalizēt to un izvēlēties pareizos pirkstus atkarībā no groova notīm un intonācijas. Parasti taksts stiprā daļa tiek spēlēta ar rādītāju bet , ne vienmēr!

  Gi 06.07.2008 23:19:46 teica:
  Autoram ir talants uz viegli lasāmas literatūras rakstīšanu. Tā tik turpināt. Paldies!

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*