Autors: Māris Plūme

Andris Buiķis: "Pārliecība ir meistarba"

Andris Buiķis: "Pārliecība ir meistarba"

Māris Plūme: Kādam ir jābūt cilvēkam, lai viņš būtu kā Andris Buiķis?

Andris Buiķis: Andris Buiķis principā ir kosmonauts… Viņš pats īsti nezina, kas viņš ir, bet mērķis džekam ir liels, ne tāpēc, ka kādam kaut ko vajadzētu pierādīt, bet gan tāpēc, ka pats Dievs viņu ir sūtījis… (smejas)

M: Labi, turpināsim ar konkrētākiem jautājumiem. Cik gadu vecumā tu sāki nodarboties ar mūziku?

Andris Buiķis bērnībā

Andris Buiķis bērnībā

A: Arī nemaz tik viegli nevar atbildēt… Ar mūziku…

M: Mūzikas skolā mācījies?

A: Jā, gāju mūzikas skolā.

M: Kādu instrumentu tu tur spelēji?

A: Klavieres, tenoru…

M: Kādu tenoru?

A: To, kas ir kaut kas pa vidu starp mežragu un tubu. Kaut kāds tāds tas bija… Mācījos arī klavieres. Vēlāk līkais man apnika… Respektīvi, tenoru apnika pūst, aizgāju mācīties basu.

M: Cik gadu vecumā sāki spēlēt basu?

A: Es neatceros cik gados… Kādus četrus gadus spēlēju… Nu, tad man varēja būt kādi 11 vai 12 gadi.

M: Vai mūzikas skolu tu pabeidzi kā basists?

A: Jā, kā basists.

M: Un kā ar klavierēm?

A: Tikai obligātās klavieres.

M: Un kas notika tālāk?

A: Tālāk sekoja uzņēmējdarbība lauksaimniecībā… (abi smejamies)

M: Kur tu tādu skolu atradi?

A: Tas ir Vecbebros. Kur atrodas Bebri, nav zināms, bet tas bija Vecbebros, tā kā – vēl dziļāk… Tas ir kaut kur Ērgļu rajonā.

M: Cik ilgi tu tur mācījies?

A: Mēnesi. (Smejamies)

M: Un tālāk?

Buiķis pie apgāztas automašīnas

Buiķis pie apgāztas automašīnas

A: Tad es devos atpakaļ uz Madonu, jo sapratu, ka tas nav tas, ko man gribās. Nu, nebija tuvu sirdij man tā uzņēmējdarbība! Pilnīgi nē! Iemesls, kāpēc es tur iestājos bija tāpēc, ka mani čomi turp gāja. Un es arī kaut kā nolēmu pamēģināt… Tad atpakaļ uz Madonu, pabeidzu 10. klasi, un pēc tam gāju mācīties uz Rīgu. Un sāku mācīties  Rīgas 100. vidusskolā. Pirmajā pusgadā mācījos ģitāru, bet otrajā pusgadā pārgāju uz bungām. Nu, kaut kā tā…

M: Un 100. vidusskolu tu pabeidzi kā bundzinieks?

A: Jā.

M: Un tālāk ko?

A: Ā, piemirsu: Kad biju nomācījies bungas pusotru gadu, es braucu uz Somiju uz Berklee Scholarship Tour noklausīšanos. Un tur es dabūju stipendiju. Tad sanāk, ka pēc 11. klases es iestājos Berklijā… Bet finansu trūkuma dēļ es uz turieni neaizbraucu… Bet iespēja bija…

M: Tu nožēlo, ka necenties cītīgāk atrast finansējumu?

A: Nē, es nenožēloju. Es jau vēljoprojām strādāju… Nebija reāli tajā laikā, tajā brīdī dabūt tādu naudu. Nekādi… Tad bija jāņem kredīts, jāieķīlā māju, kuras nav…

M: Tajos laikos kredītus laikam arī tik viegli nemaz dabūt nevarēja…

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

A: Vēlēšanās man bija, bet acīmredzot ne tika liela… Uztraukums un viss pārējais… Šāda iemesla dēļ es uz turieni neaizbraucu!

M: Tad tu pabeidzi vidusskolu un…

Andris Buiķis pie bungām

Andris Buiķis pie bungām

A: Sākās darbs. Spēlēšana, ieraksti studijās, n-tie projekti, un tā tālāk…

M: Atgriežoties pie Berklijas tēmas, sanāk: Tevi tur uzņēma, kad tu bungas biji mācījies tikai pusotru gadu. Jāatzīst, tas ir diezgan iespaidīgs rādītājs. Vai tu kaut kā īpaši vingrinājies? Kāda ir tava pieeja bungu mācību procesam?

A: Visiem ir zināmas pamatlietas. Pirms sāc močīt,  iesildies ar rudimentiem. Vai arī tu vienkārši iesildies tāpat vien spēlējot visu, kas nāk galvā. Pusstundiņu, stundiņu tāpat vien paspēlē ar metronomu. Tie var būt dažādi gan taktsmēri, gan dažādi stili. Kas nāk galvā, to arī spēlē, kamēr apnīk… Pēc tam ķeries klāt darbam –  koordinācijas vingrinājumi, stilistika, dinamika, tehnika, ritmi u.t.t Nu mūsdienās ir pieejama neskaitāmi daudz informācijas, vajag tikai gribēt un darīt.

M: Tātad tu esi izgājis cauri ļoti lielam daudzumam bungu mācību materiālu?

A: 100. vidusskolas laikā jā, ļoti daudz materiāliem gāju cauri. Gan video, gan nošu materiāliem… Viss, kas bija pieejams skolotāja Tāļa Gžbovska personiskajos krājumos…

M: Ko tu ieteiktu topošajiem bundziniekiem? No kādām kļūdām jāuzmanās? Vari dot kādus padomus?

A: Pirmkārt, viss atkarīgs no tā, cik ļoti topošais mākslinieks ir gatavs ziedot laiku savam instrumentam. Jo vairāk laika ieguldīs, jo labāk arī to pārvaldīs. Viss vienkārši.

Praktiski padomi: treniņš ar metronomu, rudimenti, koordinācijas vingrinājumi un mūzikas klausīšanās. Viss ļoti vienkārši. Klausīties vajag jebkuru stilu, kas nu kuram tuvāks, bet jo tu vairāk klausies, jo labāk, jo tu tikai bagātini savu muzikālo pasauli.

M: Vēlos tev pavaicāt par Latvijas džeza dzīvi. Tu varētu pavisam atklāti pateikt, kas, tavuprāt, šeit notiek un kā tev tas patīk?

A: (klusuma brīdis) Jā… Ļoti labs jautajums. Es negribētu teikt, ka es ārkārtīgi labi izprotu šo mūziku – man pašam ir mērķis par džezu uzzināt arvien vairāk, bet man liekas, ka pamatā mūsu domāšana un kultūra neatbilst tam džezam kas nāk no Amerikas, kur tas orģināli radies.

M: Varbūt vairāk līdzīgi Padomju džeza tradīcijām?

A: Grūti teikt… Ja runā par izpildījuma līmeni, tad man liekas – nekas dikti spilgts jau nu nav… Bet laikam ejot paliek un paliks arvien labāk. Agrāk jau vispār tā informācija bija tik nepieejama, ka mums te nav izveidojušās nekādas saknes, lai tā mūzika aizsāktos un attīstītos. Bija pilnīgi cita mūzika. Mēs esam auguši citā vidē… Bet ar katru gadu paliek labāk un labāk. Un, galvenokārt, tas līmenis ir atkarīgs no tā, cik mēs paši strādājam un ko gribam pateikt. Nu, manā uztverē džezs – tā ir komunikācija, un džezs būs tikai tad, kad cilvēki, kas muzicē, komunicē, ir vienoti. Kvalitatīvs džezs, manuprāt, būs tad, ja visi muzicējot būs vienoti un nevienam ne pie viena nebūs jāpielāgojas. Tas ir tā, ka stiprākajam jāpielāgojās vājākajam, jo vājākais nevar būt stiprāks, kā ir (smejas).

M: Ir dzirdēts, ka tu taisies braukt prom no Latvijas. Vai tas ir tieši šī iemesla dēļ?

A: Zināmā mērā jā, bet tas nenozīmē to, ka Buiķis sevi iedomājies par lielu mākslinieku, bet gan tāpēc, ka jādodās tālāk. Laiks iet, un nekādas būtiskas izmaiņas Latvijas mūzikas industrijā pēc maniem pareģojumiem nav gaidāmas. Esmu izspēlējies ar visiem labākajiem Latvijas mūziķiem, un esmu guvis to, ko gribēju, un protams man par to ir liels prieks. Tāpēc nomainām dekorācijas, un cīnāmies tālāk (smejas).

M: Ar kuriem Latvijas mūziķiem tev ir bijusi īpaši liela patika kopā spēlēt?

A: Absolūti visiem, kurus uzreiz nenosaukšu, bet īpaši mūziķi un grupas man ir no pirmsākumiem: “T.C.Fox”, vēlāk rokenrola bends “Keksi”, Laimis Rācenājs, “Silvesteri Orkesteri”, “RMB” (Raimonda Macata Bends) un daudzi daudzi citi.

M: Vai tu domā braukt uz ASV?

A: Jā.

M: Kāpēc tieši uz Ameriku?

A: Precīzāk, uz Kaliforniju. Tur ir silta, saulaina okeāna piekraste, milzīga konkurence, labi muzikanti, laba skola un par saprātīgu cenu – Musicians Institute, kur taisos arī pamācīties. Bet galvenais mērķis tur atrasties ir, lai dabūtu kontaktus, jo neuzskatu par nepieciešamu pie kāda mācīties, jo pašam labāk ir skaidrs, kas jādara un pie kā jāstrādā. Kalifornija ir mūsdienu popindustrijas zeme, kur ir iespējams dzirdēt un spēlēt moderno mūziku (gan džezu, gan roku, gan popu), kas man ir ļoti mīļi stili. Vēl viens iemesls ir tas, ka nedaudz zemāk ir Kuba, kur ar prieku gribētu patusēties, lai labāk izprastu Kubiešu ritmus.

M: Tad tev tāda mīļākā mūzikas stila nav?

Andris Buiķis savā elementā

Andris Buiķis savā elementā

A: Nē. Absolūti nē!

M: Ir zināms, ka tu ļoti pozitīvi attiecies arī pret dažāda veida smago mūziku.

A: Pilnībā.

M: Ļoti daudzi džezmeņi nelabprāt spēlē smago mūziku, bet tu to dari labprāt.

A: Tieši tāpēc, ka te jau sākas karš… Ir džezs. Džezmenim metāls ir sūds, savukārt metālistam džezs ir sūds… Man tā nav, es neiedalu. Un ar to es varu lepoties – man viss ir vienots. Tāpat beigu beigās tā ir komunikācija. Smagā mūzika arī ir komunikācija – tur vieno dusmas vai sāpe par kaut ko. Tu kā cilvēks pielāgojies mūzikai, tu arī klausies tādu mūziku, jo tu esi tāds cilvēks… Bet es klausos pilnīgi visu un man patīk pilnīgi viss. Es arī neiedalu cilvēkus, ka tas ir tāds – labāks vai sliktāks. Man visi ir vieni.

M: Kas vēl bez mūzikas tevi interesē un kas vēl tev dzīvē ir svarīgs?

A: Mūzika – tā ir visa mana dzīve, bet, protams, interesē vēl visādas lietas – nekas un viss… Hobijs? Lasīt grāmatas, makšķerēt, datorspēles… Ļoti patīk! Tāpat, protams, tusiņi… Cilvēks ir cilvēks… Bet pamatā es maksimāli nododos mūzikai. Es nemēģinu būt profesionālis divās jomās. Man liekas, man tas nemaz neizdotos, jo es esmu tāds cilvēks – ja dari vienu lietu – ej līdz galam! Ja tu dari divas vai trīs, laiks tiek sadalīts…

M: Gribēju parunāt ar tevi arī par “Sony Jazz Stage 2008” konkursu, kurā tu uzvarēji. Ļoti daudzi par tavu uzvaru priecājās, bet kā zināms šogad piedalījās arī citi ļoti spēcīgi bundzinieki. Ja tu būtu žūrijā vai tu būtu Andrim Buiķim devis pirmo vietu? Kāds būtu tavs vietu sadalījums?

A: Godīgi sakot es biju iedomājies, ka vietas varētu tikt sadalītas apmēram tā kā tas arī notika. Par sevi – mana attieksme bija – kā būtu tā būtu. Bet es nebiju pārāk izbrīnīts, ka es ieguvu pirmo vietu! Es biju gatavs, ka tā tas varētu būt. Bet ja stilistiski tam pieiet – stils džezs – es nebiju spēcīgākais… Protams, jautājums: kas tad ir džezs? Bet ja runa ir par džezu kā svingu tradicionālā izpratnē, tad es nejutos spēcīgākais.

M: Kurš no konkursa dalībniekiem tavuprāt bija visspēcīgākais kā džeza bundzinieks?

A: Man vislabāk patika Marius Aleksa un es arī domāju, ka viņš varētu būt bijis uzvarētājs. Un vēl man bija variants, ka uzvarētājs varējtu būt Rihards Fedotovs. Noklausoties viņa demo man bija skaidrs, ka viņš ļoti daudz strādā. Mans iedomātais labāko trijnieks bija: Rihards, Marius un sevi arī tur redzēju. Ļoti muzikāli spēlēja Kaspars Kurdeko, bet viņam bišķiņ pietrūka vīrišķības… Kaspars ir ļoti muzikāls džeks, man ļoti patīk viņa skaņa, tonis. Džezs un bībops, pie kā viņš ļoti daudz strādā, tas viņam ļoti labi padodas, bet brīžiem pietrūkst bagāžas. Kā viņš pats teica, viņš ļoti daudz domā tieši par skaņu, bet, man liekas, līdz tam ir jāizaug, ar laiku tas notiek pats par sevi.

Bet tiešām visi konkursa dalībnieki bija ļoti spēcīgi. Salīdzinoši ar iepriekšējo gadu instrumentālistiem šogad bija ļoti liela konkurence.

M: Ko vēl vēlies pateikt, noslēdzot šo interviju?

A: Gribētos, lai jaunie, talantīgie mūziķi vairāk padomātu tieši par savu izaugsmi un nesalīdzinātu savas muzikālās spējas ar cita spējām, kas pie mums Latvijā ir tik ļoti sastopama parādība. Beigu beigās, varam uzdot sev jautājumu, ko gan mēs esam izdarījuši, vai darām, lai beigu beigās celtu mūsu valsts muzikālo līmeni. Tas necelsies, neceļoties mums pašiem. Muzicējam un priecājamies!

 1. admin says:

  Es 09.05.2008 01:23:43 teica:
  Interesanti kas sekos pec USA? :)

  dē. cē. 08.05.2008 04:39:25 teica:
  Prieks par Plūmes aktivitātēm, visu cieņu Buiķim. Pāris reizes pavērojot un paklausoties, kā Andris darbojas pie bungām dažādu mūzikas stilu ritmos, tostarp mēģinot pirms uzstāšanās, šaubu nav – meistarība ir pārliecība un otrādi.

  lauva 07.05.2008 20:43:00 teica:
  Cilveks ar intelektu un lielu nakotni.Apsveicami!

  EddDogg 07.05.2008 14:19:25 teica:
  Laba intervija! Best of luck Buiķim in ze Amērika! Morisam žetons par interviju!

  Estere 07.05.2008 12:49:35 teica:
  izlasīju visu interviju un man tapa skaidrs :D

  elektriskais uzraaviens 07.05.2008 12:22:30 teica:
  ha ha ha – pirmais bends! bija tik njirdziigi Gulbenee. baac, ja tu buusi pasaulslavens es vareeshu teikt, ka dziedaaju(?/bljaavu) tavaa pirmajaa bendaa, ha ha ha :D

  a taas bildes arii 07.05.2008 01:54:50 teica:
  labaas

  Heniņš 06.05.2008 20:18:07 teica:
  tiesam laba intervija ;)

  pandema 05.05.2008 21:53:37 teica:
  varen laba intervija. hihihi, kosmonauts gan jau, ka ir, bet lido pareizā virzienā :)

  jaa 05.05.2008 21:43:16 teica:
  es lasu lasu…
  man patika, ka tu/vinjsh pateici, ka dzjezaa neuzskati sevi par speeciigaako.
  tas ir baigi smalki.
  jautrs dzjeks…tas skaidrs…
  hmm… gjeenijs? nedomaaju. bet meerkjtieciigs…urbeejs. lai buutu.
  forsha intervija. arii forshi, ka maaris interveeja, deelj kaut kaada kopiigaa history…

  Rallijs 05.05.2008 21:12:09 teica:
  Buiķis tiešām ir kosmonauts!!!

  resnais 06.05.2008 02:06:34 teica:
  a esdzina dziivoklis ir labaakaa grupa pasaulee?

  kosmiš 06.05.2008 13:24:59 teica:
  Laba laba!

  Andra fans 06.05.2008 15:44:14 teica:
  Prieks par cilvēkiem, kuri spējuši piepildīt savu bērnības sapni. Andrim tas laikam ir bijis kļūt par kosmonautu…

  mikelisvite 07.06.2008 16:34:15 teica:
  Tāds labs variants par to ”līko”!

 2. admin says:

  Kuudiitaajs! 12.01.2010 21:14:36 teica:
  Super,malacis,man prieks par Taviem panaakumiem bungu speelee!Lai veicas un viss iecereetais izdodas ASV!
  Nu tad,lai atiet naakamaa burka no deviitaa staava!

  hghbftgujg 27.01.2009 23:59:02 teica:
  talantīgs džeks.

  Dassi 11.01.2009 11:14:59 teica:
  Paldies, Andriii, ka esi! Dvēsele gavilē apzinoties, ka starp mums ir tāda personība!:)

  Māris 17.08.2008 16:57:02 teica:
  Prāts sāp! – galvassāpes ;)

  Plume 02.08.2008 16:31:06 teica:
  aparāts – meitene, sieviete
  variants – cilvēks, notikums, rīcība, u.tml.
  nolikt paku – saprotiet paši… bet principā ir iespējami dažādi pielietojuma varianti

  bundzinieks 02.06.2008 19:45:56 teica:
  drobene – bungu komplekta galvenā sastāvdāla – solo bunga.

  a bet 31.05.2008 19:42:44 teica:
  kas ir drobene ?

  :D

  bundzinieks 25.05.2008 21:28:06 teica:
  soļņiks – drobene

  Buiķa leksikas turpinājums: 24.05.2008 02:58:00 teica:
  Ielikt sistēmā – ēst, paēst.

  Džurbe – meitene

  Baigi labie komentāri 22.05.2008 11:57:14 teica:
  tie pēdējie 3.

  3daļa 21.05.2008 16:57:21 teica:
  bet viennozimigi – VISU CIEŅU!!!

  2daļa 21.05.2008 16:56:03 teica:
  Plirkšķis – slikts bungu komplekts

  Džūzītis – halturka

  Vecajs (ar plato ”E”)- kāds pazīstams cilvēks

  Pļerda – slikta dziesma

  Mutulis – bardaks (muzikā vai galvā)

  Murmuļi – tumbas, jeb skandas

  Ieiet zonā – spēlēt attiecīgu mūziku (mūzikas stilu)

  Bankomāts – Automašīna Peugeot 607

  Mauriņš – ….netulkojas principā…

  un protams >> Nomainīt dekorācijas.

  1daļa 21.05.2008 16:49:36 teica:
  Nav jau labi tā aprunāt meistaru aiz muguras, bet ja vēlaties sarunāties ar šo bundzinieku, tad šis tas jums būtu jāzin no vietējās sarunvalodas :)

  buiķim 21.05.2008 13:19:39 teica:
  ir forš humors:

  “līkais man apnika”

  “nomainīt dekorācijas”

  mob 16.05.2008 02:48:59 teica:
  Andris Buiķis respect!!!

  Romāns 16.05.2008 00:24:44 teica:
  Gudru cilvēku saruna ir baudījums dvēselei.

  Moriss 16.05.2008 00:14:45 teica:
  Paldies, Uģi!

  ug 14.05.2008 00:48:45 teica:
  vienmēr esmu cienījis un apbrīnojis Morisu un Buiķi gan kā mūziķus, gan kā cilvēkus. Biezie, man ir patiess prieks ar jums būt pazīstamam. Lai abiem veicas!

  Johny 09.05.2008 14:48:56 teica:
  jaamaina dekoraacijas!

  Blūms 09.05.2008 01:38:52 teica:
  drošvien jau, ka kāda cita planēta hehe

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*