Yellow and RedLatvijas labākie džeza izpildītāji Briselē aicina atzīmēt Latvijas valsts simtgadi

Briselē, 2018. gada 11. februārī, 19.00 BOZAR uzstāsies Māra Briežkalna kvintets ar audiovizuālo projektu “Rothko in Jazz”.

Latvijā tapušais unikālais audiovizuālais projekts “Rothko in Jazz”, kam iedvesma rasta mākslinieka Marka Rotko darbos, piedzīvos pirmatskaņojumu Beļģijā, Briselē.

Projekts īstenots vairākos posmos – tā muzikālās tēmas radījuši 10 ievērojami latviešu komponisti – Lolita Ritmanis, Ēriks Ešenvalds, Arturs Maskats, Rihards Dubra, Pēteris Vasks, Jēkabs Jančevskis, Vilnis Šmīdbergs, Jēkabs Nīmanis, Georgs Pelēcis un Raimonds Pauls; vēlāk šīs tēmas aranžējuši Māra Briežkalna kvinteta mākslinieki. Projekta tapšanu atbalstījuši Marka Rotko pēcteči – Keita Rotko Prizela un Kristofers Rotko.

Projekta pamatā ir mūzikas un mākslas darbu sinerģija. “Rothko in Jazz” programma tiecas atspoguļot abstraktā ekspresionista Marka Rotko darbu noskaņu, ko pats meistars dēvējis par “dvēseļu stāvokļu portretējumiem”. Visi muzikāli apspēlētie darbi tapuši laika posmā no 1945. līdz 1969. gadam, kas ir vēlīnais, tieši abstraktā ekspresionisma posms mākslinieka daiļradē. Pavisam radītas desmit džeza kompozīcijas, katra saskaņota ar konkrētu Marka Rotko mākslas darbu. Lai paspilgtinātu šo sintēzi, programmas atskaņošanas laikā koncertā plānots projicēt attiecīgos Marka Rotko darbus uz lielformāta ekrāna. Projekta kopējā noskaņa ir ambience, ko savulaik minimālisma un pat askētisma stilistikā centies radīt arī pats mākslinieks. Marks Rotko ir ne tikai viens no 20. gadsimta mākslas ģēnijiem – viņa saknes iestiepjas Latvijā.

Projektu realizē labākie Latvijas un arī visas Baltijas džeza izpildītāji – Māra Briežkalna kvintets: Māris Briežkalns (bungas), Viktors Ritovs (taustiņinstrumenti), Kristaps Lubovs (saksofoni), Andris Grunte (kontrabass) un Raimonds Macats (elektriskais čells, mutes harmonikas). Kvintets uzstājies vadošos pasaules džeza mūzikas festivālos – “Ottawa Jazz, Pori Jazz, European Jazz Festival”, kā arī uz prestižākajām džeza mūzikas skatuvēm – “Blue Note Jazz Club” (Ņujorka) un “Ronnie Scotts Jazz Club” (Londona). Māra Briežkalna kvintets izdevis vairākus albumus, no kuriem zināmākie ir divi “Latvian Evergreens” CD, kuros atrodama Latvijas klasiskās un populārās mūzikas izlase džeza aranžējumos. Māra Briežkalna kvinteta pamatsastāvs dažādos projektos piesaista perkusionistus, vokālistus, u.c. māksliniekus.

“Māris Briežkalns un viņa kvintets lieliski pierāda to, ka latviešu džezs ir vairāk nekā dzīvs, tas ir kreatīvas, cilvēka garu raksturojošas enerģijas pārpilns. Latvija piesaka savu vietu pasaules kultūras telpā, un latviešu mūziķi noteikti ir ierindojami labāko pasaules izpildītāju vidū. Pacilājošs triumfs!” — Jeff Levenson, Half Note Records

Koncerts norisinās Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, un nākamās uzstāšanās ir paredzēta š.g. aprīlī Ņujorkā, Barišņikova Mākslas centrā un novembrī Londonā, Kings Place, London Jazz festivāla ietvaros.

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*