foto_Bitova328. janvārī Ventspilī, teātra nama “Jūras vārti” Jaunajā zālē savu pirmo koncertu Latvijā laikmetīgās autormūzikas sērijā “Ma” sniegs vijolniece, dziedātāja, komponiste un aktrise Iva Bitova (Iva Bittová).

Čehijas pilsētā Bruntālā dzimusī vijolniece un dziedātāja Iva Bitova ir viena no spilgtākajām savas paaudzes austrumeiropiešu brīvdomātājām, māksliniecēm-vizionārēm. Augusi mūziķu ģimenē, Iva jau kopš agras bērnības iepazina, ko nozīmē ar akadēmisku degsmi un mērķtiecīgu spēles tehnikas pilnveidošanu apgūt tautas mūzikas instrumentus – viņas tēvs bija profesionāls mūziķis ar izteiktu piederības sajūtu savai dzimtajai pusei Slovākijas dienvidos un tādējādi arī tautas instrumentiem un mūzikai.

Skolas gados Iva apmeklēja baleta un vijoļspēles klasi, vēlāk iestājoties Brno konservatorijā. Pabeigusi drāmas un mūzikas studijas, māksliniece vairāk pievērsās aktrises talanta izkopšanai nekā muzicēšanai. Tēva pāragrā nāve lika Ivai atgriezties pie muzicēšanas un komponēšanas, kas kopš tā laika izrādījies viņas dzīves īstais aicinājums. Tiesa, 2003. gada režisora Ondržeja Trojana (Ondřej Trojan) filma “Želary” ar Bitovu vienā no galvenajām lomām tika nominēta “Oskara” balvai kā labākā ārzemju filma.

Pirms aptuveni desmit gadiem Iva Bitova nolēma pārcelties uz pastāvīgu dzīvi ASV. Tur viņa dzīvo kopā ar savu jaunāko dēlu Antoņinu, kurš arī izvēlējies turpināt Bitovu dzimtas muzikālo līniju.

Ivas atvērtība allaž jauniem mākslinieciskiem izaicinājumiem atbalsojas viņas mūzikā, kuru ir neiespējami ievietot kāda noteikta žanra rāmjos. Par to liecina arī tas, ka viņa ir gaidīts viesis gan džeza, gan tautas un pasaules mūzikas festivālos. Viņa uzstājas nelielos, dūmakainos klubos un Vigmora (Wigmore Hall) vai Kārnegī (Carnegie Hall) zālēs Londonā un Ņujorkā. Iva sadarbojas ar tik dažādiem mūziķiem kā Bils Frizels (Bill Frisell), “Bang On A Can Allstars” un Bobijs Makferins (Bobby McFerrin). Vēl vairāk – ar savu radošo darbību Iva Bitova rāda piemēru virknei gados jaunāku mūziķu. Latvijā jau koncertējušās Sāra Noifelde (Sarah Neufeld) un pavisam nesen arī Mārja Nūta (Maarja Nuut) ir no tām, kas I. Bitovu min starp nozīmīgākajiem iedvesmas avotiem.

Kopš durvju vēršanas 2015. gada sākumā, teātra nama “Jūras vārti” Jaunajā zālē līdzās citiem pasākumiem regulāri notiek arī dažādu žanru mūsdienu akadēmiskās, džeza, eksperimentālās, improvizētās, avangarda un citu žanru kamerformāta koncerti. Lai atceramies kaut vai vēl nesen uz brīdi “Jūras vārtos” iemājojušo taustiņmūzikai veltīto festivālu “TAKTS” un to ieskandējošo koncertsēriju “UZTAKTS”. “Ma” jeb “bet” no itāļu valodas mūzikas terminoloģijā ir jauns mēģinājums vienā ciklā apvienot četrus dažādu žanru ārvalstu un latviešu laikmetīgās autormūzikas koncertus gada griezumā.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Biļetes uz Ivas Bitovas koncertu 28. janvārī teātra nama “Jūras vārti” Jaunajā zālē nopērkamas “Biļešu Serviss” tīklā. Tikai pirmās 30 biļetes pieejamas par ļoti īpašu cenu – 7.00 EUR. Pārdošanā arī visu četru cikla “Ma” koncertu abonements.

Pārdošanā ierobežots skaits nenumurētu sēdvietu.

 Internetā:

http://www.bittova.com

Iva Bitova uzstājas festivālā Ķīnā:

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*