Rudresh Mahanthappa Portrait27. aprīlī plkst. 19:00 Kongresu nama lielajā zālē mūzikas festivāls „RĪGAS RITMI“ piedāvā indiešu izcelsmes amerikāņu alta saksofonistu Rudrešu Mahanthapu (Rudresh Mahanthappa).

Rudrešs ir viens no novatoriskākajiem mūsdienu džeza komponistiem un izpildītājiem. Mūziķis citu džeza saksofonistu starpā izceļas ar savu revolucionāro pieeju jaunu skaņu meklēšanā, saplūdinot Indijas senču mūzikas tradīcijas ar džezu. Rīgā mākslinieks viesosies sava jaunākā albuma Samdhi (2011) pasaules turnejā, kurā komponists pievērsies Indijas kultūras mantojuma atainošanai modernākā džeza skanējumā, pievienojot arī elektriskās un basģitāras skaņas. Viņa sniegumu šai albumā žurnāla DownBeat mūzikas kritiķi novērtējuši ar uzvaru nominācijā “Labākais alta saksofonists 2011”. Žurnāla redakcija šo uzvaru komentēja šādi: “Esam kļuvuši par aculieciniekiem tam, kā viņš no daudzsološas zvaigznes ir kļuvis par vienu no mūsdienu nozīmīgākajiem māksliniekiem.” Šī nav pirmā reize, kad Rudrešs guvis uzvaru Downbeat rīkotajās aptaujās. 2009. gada nominācijās mūziķis uzvarēja divās kategorijās: “Labākais jaunais džeza talants” un “Labākais jaunais alta saksofonists”.

Albuma nosaukums “Samdhi” nāk no sanskrita valodas un tam ir vairākas nozīmes. Tā tiek dēvēts savedējs – cilvēks, kas piemeklē līgavaini meitenei un otrādi, vienojas par precībām un pūra vai pirkuma maksas lielumu. Vārdam ir arī daudz reliģiskāka nozīme – tā tiek dēvēts pārejas posms starp diviem kosmiskiem laikmetiem, viena kosmiskā cikla beigas un jaunas pasaules dzimšanu, radot pēctecību un tradīciju saglabāšanu pārmaiņu brīžos. Pats mūziķis atdzīst, ka šo vārdu izvēlējies kā metaforu rietumu un austrumu mūzikas elementu saplūšanai, jo arī pats saksofonists brīžiem bijis pārsteigts, izdzirdot negaidītās, jaunās skaņu variācijas. Skaņdarbu pamatā tiek izmantots Dienvidindijas mūzikai raksturīgais ritmu un melodijas veidošanas princips, kas tiek izspēlēts džeza interpretācijā. Pats mūziķis uzsver, ka šai albumā dominē džezs, kaut arī daudz neierastāks.

Mākslinieks Rīgā uzstāsies kopā ar elektro-akustisko kvartetu, kurā piedalās starptautisku atzinību guvuši pasaules līmeņa mūziķi: ģitārists Deivids Džilmors (David Gilmore), basģitārists Ričs Brauns (Rich Brown) un bundzinieks Džīns Leiks (Gene Lake).

Mosties pavasara ritmos!


Vairāk informācijas meklējiet www.rigasritmi.lv
Biļetes pieejamas Biļešu servisa kasēs un Internetā www.bilesuserviss.lv

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*