Indiešu rāgas džeza saksofonista Rudreša Mahanthappas interpretācijā27. aprīlī 19.00 Kongresu namā festivāls „RĪGAS RITMI“ piedāvā iespēju ieklausīties alta saksofonista Rudreša Mahanthappa (Rudresh Mahanthappa) jaunākajā projektā „Samdhi”.

Rudrešs ir viens no novatoriskākajiem mūsdienu džeza komponistiem un izpildītājiem. Viņš sapludina Indijas senču mūzikas kultūru un džezu ar neskaitāmām citām ietekmēm, tā izveidojot revolucionāru skatījumu uz mūsdienu mūziku. Amerikā dzīvojošais indiešu izcelsmes mākslinieks džeza pasaulei ir pievienojis savu senču tradicionālās jeb karnātiskās* mūzikas skanējumu. Komponējot skaņdarbus, Rudrešs izmanto indiešu mūzikai raksturīgo hipnotisko ritmu un rāgas – skaņkārtas, kas Indijas mūzikā ir 72, bet rietumu mūzikas pasaulē 24. Viņa oriģināldarbi ir kā savdabīgs tilts, kas savieno Rietumu pasaules džezu ar dienvidindiešu mūzikai raksturīgām tradīcijām.

Komponista aizraušanās ar Indijas tradicionālās mūzikas piesaisti džezam sākās jau studiju laikā. Pēc iegūtā maģistra grāda džeza kompozīcijā Čikāgas DePaul universitātē, mūziķis iedvesmas meklējumos devās uz Indiju. Tur viņam izdevās veiksmīgi saspēlēties ar vienu no profesionālākajiem karnātiskās saksofona spēles meistariem Kadri Gopalnath. Viņu sadarbības rezultātā tika ierakstīts albums Kinsmen (2008), kas ir spožs paraugs šo dažādo stilistiku apvienojumam. Vairāki prestiži izdevumi, to starpā The New York Times, Boston Globe, JazzTimes, šo ierakstus nominēja par gada Top Jazz albumu.

Rīgā mākslinieks viesosies sava jaunākā albuma Samdhi (2011) pasaules turnejā, kurā komponists pievērsies Indijas kultūras mantojuma atainošanai daudz modernākā džeza versijā, pievienojot arī elektriskās un basģitāras skaņas. Viņa sniegumu šai albumā žurnāla DownBeat mūzikas kritiķi novērtējuši ar uzvaru nominācijā “Labākais alta saksofonists 2011”. Žurnāla redakcija šo uzvaru komentēja šādi: “Esam kļuvuši par aculieciniekiem tam, kā viņš no daudzsološas zvaigznes ir kļuvis par vienu no mūsdienu nozīmīgākajiem māksliniekiem.” Šī nav pirmā reize, kad Rudrešs guvis uzvaru Downbeat rīkotajās aptaujās. 2009. gada nominācijās mūziķis uzvarēja divās kategorijās: “Labākais jaunais džeza talants” un “Labākais jaunais alta saksofonists”.

Mākslinieks Rīgā uzstāsies kopā ar elektro-akustisko kvartetu, kurā piedalās starptautisku atzinību guvuši pasaules līmeņa mūziķi: ģitārists Deivids Džilmors (David Gilmore), basģitārists Ričs Brauns (Rich Brown) un bundzinieks Džīns Leiks (Gene Lake).

“Mahanthappa rada mūziku, kas ir tehniski nevainojama, muzikāli pārliecinoša, harmoniski drosmīga un ekspresīva. Viņš klausītājus ieved fascinējošā austrumu vidē, kas mūsdienu džezā ir nedzirdēts un neierasts paņēmiens.” – Chicago Tribune

* Karnātiskā mūzika (Carnatic music) ir attīstījusies no seno hinduistu tradīcijām un ir viens no diviem populārākajiem rituālmūzikas stiliem Indijā. Tā tiek uzskatīta par vienu no senākajām un sarežģītākajām mūzikas veidošanas sistēmām pasaulē. Karnātiskās mūzikas pamatu veido rāgas (melodija) un tālas (ritms). Kopumā pastāv septiņi ritmu cikli un 72 pamat rāgas, uz kuru bāzes tiek veidotas neskaitāmas melodiju un ritmu variācijas.

Vairāk informācijas meklējiet  www.rigasritmi.lv
Biļetes var iegādāties Biļešu servisa kasēs un internetā:  www.bilesuserviss.lv

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*