dadaDADA (1)AVE NOX ALBA

Pluplušs plusnaktī
Koncertzālē AVE SOL (Citadeles 7)
septembrī 20.00 un 22.00
+
Dada  un  kompaktoperas  pirmizrāde
ar  plašas  publikas  piedalīšanos

Vārds ir vissvarīgākā publiskā padarīšana, rakstīts 1916. gada Dadas manifestā. Tam grūti nepiekrist, manifestējot vārda nozīmīgumu mūzikā. Dada ir viss!; Viss ir Dada! – sludina dadaisma klasiķi: Hilzenbeks, Šviterss, Arps un citi, kas mākslā noliedz visu tradicionālo.

Esmu vienisprātis: dadaisks piesitiens mūsdienu bezgaljautrajās kolīzijās spējīgs kādam nest pat prāta atskurbumu un ieviest vispārējā haosā zināmu kārtību. Dzīve neaprobežojas tikai ar lēkāšanu, baumu laišanu un naudas skaitīšanu, saka komponists Juris Ābols, kas 4. septembrī, prezentējot savu kompaktoperu Mūsu cilvēks Beiczinā, atrisina jaundarba apjomīgo libretu astoņās skatuves minūtēs.

Dada ir protests pret tradicionālo mākslā, mūzikā, literatūrā un teātrī, rosinot ieklausīties vārdu fonētiskajā poēzijā, šķietami nesaderīgos skaņu salikumos, nepieradinātās bilžu ainās un absurdās domu spēlēs, rosinot radīt jauno. Vai koku nevarētu saukt par puplušu vai pluplubašu? Dadas manifests uzdod kārtējo provokatorisko jautājumu un atbilde skan ”Īstenībā jau koks patiesi IR pluplušs”.

Baltajā naktī Pluplušs plusnaktī ļaus skatītājiem pašiem piedalīties dzīvi apliecinošā, spilgtā dadas vārdu un skaņu izrādē.

Komponists Juris Ābols, kas  šogad svin savu sešdesmito dzimšanas dienu atzīst, Cilvēka desmittūkstošgadīgo kultūrvēsturisko pieredzi apcerēt ir neiespējami, bet skaisti. Lai gan es skaistuma nealkstu…

Savā jaundarbā komponists ir uzticīgs dadaisma idejām.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

MŪSU CILVĒKS BEICZINĀ

Jura Ābola kompaktopera 10 ainās bez starpbrīža

Režisore Zane Kreicberga. Diriģents Sigvards Kļava. Kustību konsultante Santa Grīnfelde. Scenogrāfija un tērpi Baiba Grīna. Pianisti Dace Kļava un Aldis Liepiņš.

Lomās:
Margarēte Ieva Parša
Janko Mikus Abaroniņš
Tzara Ivars Cinkuss
Matilde Elīna Libauere
Hilzenbegs Ārijs Šķepasts
Jošivara Jānis Strazdiņš
Trīs ķīnietes Kristīne Barkovska, Inga Martinsone, Ilze Bērziņa
Admirālis Uldis Leiškalns.

Pēc kompaktoperas pirmizrādes verbālas etīdes par dadas vēsturi un iespaidu uz Sirreālismu, Popārtu, Fluxus, Pankroku rosinās dadas atdzejotāja Jana Vērdiņa, mūzikas žurnālisti Orests Silabriedis un Jegors Jerohomovičs, komponists Juris Ābols.

Muzikālas etīdes par tik dažādajiem mīlestības aspektiem iestudēs Ieva Parša, Ivars Cinkuss, Rīgas kamerkoris Ave Sol un pianists Aldis Liepiņš. Skanēs Baumaņu Kārļa, Emīka Melngaiļa, Jāzepa Vītola, Marģera Zariņa, Mārtiņa Brauna, Pētera Plakida, Artūra Maskata un citu latviešu komponistu mūzika.

Jaunveidotās dadas operas Pluplušs plusnaktī iestudēšanā ar visaktīvāko radošo un praktisko līdzdalību aicināta piedalīties publika.

Krāšņo pasākumu vakara gaitā papildinās divi muzikāli piedzīvojumi – mobilais projekts Raudu koris un dadas dīdžeja Roberta Gobziņa uzstāšanās.

Materiālu sagatavoja  Ilona Brūvere

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*