Autore: Ērika Reire

Igors Butmans ir dzimis 1961. gadā Sanktpēterburgā. 11 gadu vecumā sāka spēlēt klarneti bērnu mūzikas skolā. Tajā pašā laikā viņš nodarbojās ar sportu, hokeju. Taču abas lietas savienot nevarēja un viņš nolēma pamest sportu un pilnībā nodoties mūzikai. 1976.gadā iestājās Musogorska mūzikas skolā saksofonistu klasē pie pasniedzēja Genādija Golšteina. Tajā laikā Igors piedalījās koncertos un ierakstos “Populārā mehānika”, kā arī pazīstamās grupās “Кино” un “Аквариум”.

Pirmo pozitīvo vērtējumu no kritiķu puses Butmans ieguva 1981.gadā žurnālā “Padomju Jaunatne”. Tajā laikā viņš tika nosaukts par gada atklājumu.

1983. gadā Igors Butmans koncertēja ar PSRS labāko Bigbendu- ar Oļega Ludstrema orķestri. Nākamajā gadā viņš nomainīja alta saksofonu pret tenora saksofonu un līdz ar to tika uzaicināts spēlēt ar ansambli “Allegro”, kurā viņš turpināja spēlēt līdz pat aizbraukšanai uz ASV. Pēc aptauju rezultātiem Igors ieguva labākā tenora saksofonista titulu visā Padomju Savienībā. Kad 26 gadu vecumā Butmans devās uz ASV, viņam jau bija izveidojies savs fanu klubs, kurā bija vairāki ievērojami amerikas džezmeņi. Vēl Padomju Savienībā dzīvojot, viņu aicināja spēlēt tādi mākslinieki kā Dave Brubeck, Chick Corea, Pat Metheny, Gary Burton, Louis Bellson un Groover Washington. 1987.gada septembrī Butmans iestājās The Berklee Collage of Music, pēc kuras pabeigšanas saņēma koncertu saksofonista un komponista diplomus. Viņa studiju laikā uzrakstītā kompozīcija “French Connection” tik ļoti iepatikās Grūveram Vašingtonam, ka viņš to iekļāva savā albumā “Then & Now” (Colombia, 1988). Kompozīcijas ierakstā piedalījās pats autors –

Igors Butmans. Vēlāk abi mūziķi sāka koncertēt kopā dažādos festivālos un uzstājās arī Ņujorkas prestižajā džeza klubā “Blue Note”.

Igora karjera Savienotajās Valstīs tajos gados  auga strauji. Ar savu grupu viņš koncertēja Bostonas džeza klubā, kā arī spēlēja kopā ar Petu Metini, Džo Lavano, Artiju Šeppu, Reičelu Z, kā arī kā tika uzaicināts uzstāties ar Bilija Teilora un Voltera Deivisa kvartetiem un Montī Aleksandra kvintetu. Pēc Maikla Moriarti aicinājuma Igors piedalījās albuma “Live at Fat Tusday” veidošanā, kā arī uzstājās ASV televīzijas raidījumos “The Today Show” un “Good Morning America”. 1989. gadā Igors Butmans aizbrauca dzīvot uz Ņujorku. Piedalījās koncertturnejā kopā ar Laionelu Hemptonu. 1993.gadā tika izdots Igora Butmana soloalbums “Falling Out”, kurā dalību ņēma arī pianists Lails Meijs, kontrabasists Edijs Gomezs un bundzinieks Marvins Smitts. 1992.gadā Igors pirmo reizi kopš emigrēšanas uz ASV sniedza koncertu starptautiskā džeza festivālā Maskavā. 1995.gada maijā Butmans tika pagodināts spēlējot koncertu ASV prezidentam Bilam Klintonam un Krievijas prezidentam  Borisam Jeļcinam.

Nākamajā gadā Ņujorkā Igors producēja albumu “Jazz 4×4”, kurā piedalījās Pēterburgas pianists Andrejs Kondakovs, kā arī kontrabasists Edijs Gomezs un bundzinieks Lenny White, kurš ir viesojies arī Latvijā un vadīja 2007.gada Saulkrastu džeza nometnes sitaminstrumentu meistarklases. Pēc albuma izdošanas šim kvartetam notika koncertturneja Krievijas lielākajās pilsētās.

1997. un 1998.gadā Igors Butmans Maskavā producēja un organizēja vairākus džeza festivālus, kuros viņš savienoja labākos krievu džeza mūziķus ar ASV džeza gigantiem. Šajos gados Igors kļuva par džeza tiltu starp Krieviju un ASV.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Īpaši gaidīts un veiksmīgs bija Igora Butmana soloalbums “Nostalgie”, kuru izdeva 1997.gada augustā Amerikas Savienotajās Valstīs. Šis albums uzreiz kļuva par pirktāko džeza albumu un videoklips skaņdarbam “Nostalgie” izcīnīja otro vietu Kanādas televīzijas Bravo!Canada hītu parādē.

1999.gadā Butmans izveidoja savu džeza orķestri (Igor Butman Big Band), kurā spēlē labākie Krievijas mūziķi. 2000.gadā notika otrais Igora Butmana koncerts ASV un Krievijas prezidentiem, taču šoreiz Krievijas prezidents bija cits – Vladimirs Putins. ASV prezidents Bils Klintons arī šoreiz bija tik aizkustināts ar koncertu, ka viņš pieminēja Igoru Butmanu savā biogrāfijas grāmatā, un pēc pieciem gadiem Klintons izdeva savu mīļāko dziesmu izlasi “The Bill Clinton Collection: Selections from the Clinton Music Room”, kurā iekļāva Igora Butmana skaņdarbu “Nostalgie”. Blakus šī skaņdarba autoram bija tādi leģendāri mūziķi kā Miles Davis, John Coltrane, Nina Simone u.c..

Viens no lielākajiem Igora sasniegumiem ir ikgadējais festivāls “The Triumpf of Jazz”. 2002.gada februārī šajā festivālā piedalījās Joe Lovano, Rand Brecker, Kevin Mahoganny, Dee Bridgewater, Billy Cobham, Gary Burton, Toots Thielemans un Joe Giorgianni. Tā paša gada pavasarī Krievijas skatuves māksliniece Larisa Doļina izveidoja koncertprogrammu “Džeza karnevāls” ar Igora Butmana Bigbendu. Ar šo koncerta programmu viņi uzstājās ne tikai Krievijā, bet arī ASV, Izraelā, Ukrainā, Baltkrievijā un arī pie mums Latvijā. Par lielu sensāciju kļuva Igora Butmana bigbenda un Lincoln Center Jazz Orchestra kopējie koncerti, kuri notika 2003. gada septembrī Ņujorkā. Pirmo reizi Krievijas džeza māksliniekiem bija iespēja piedalīties tik augsta līmeņa koncertā. Pēc koncerta avīzē “The New York Times” varēja lasīt pozitīvas atsauksmes par bigbendu, kā arī tika pieminēts pirmais bigbenda albums “The Eternal Triangle”, kurā tika iekļautas Igora Butmana oriģinālskaņdarbi. No 2003.-2004. gadam Igors Butmans ir

koncertējis ar tādiem pazīstamajiem džeza gigantiem kā Ray Charles, George Benson un Al Jarreau.

Patreiz Butmans ir mākslinieciskais direktors Krievijas džeza klubā “Le Club”, un uz kluba skatuves viņš ir aicinājis tādus māksliniekus kā Ray Brown, Chick Corea, George Benson, Kenny Garret, Randy Brecker, Gary Burton, Al Di Miola, Monty Alexander, “Take 6” un daudzus citus, kā arī katru pirmdienu uzstājas pats ar savu bigbendu. Šis klubs ir vienīgais Krievijas klubs, kas tiek pieminēts “Down Beat” žurnāla džeza klubu  top 100.

Igora Butmana jaunākais albums tika izdots 2007.gada decembrī. Albums saucas “Magic Land” un albums tika veidots sadarbībā ar basistu John Patitucci, pianistu Chick Corea, kuram 31.oktobrī bija koncerts Latvijā duetā ar bandžo meistaru Bella Fleck,  kuram arī oktobrī bija meistarklases Lietuvā un bundzinieku Jack DeJohnette, kurš, cik man zināms, vēl nav uzstājies Latvijā.

Diskogrāfija:
Albumi, kuri tika izdoti Krievijā:
– Igor Butman Big Band – The Eternal Triangle (2003) Viesmākslinieks — trompetists Randy
Brecker; Igor Butman Big Band: Igors Butmans; Oļegs Grimovs; Konstantins Safijanovs;
Dmitrijs Mospans; Aleksandrs Dovgopolijs; Aleksejs Sekatskijs, Aleksander Agejevs,
Aleksandrs Konovalovs, Vadims Akhmetgarejevs; Vladimirs Mamiko; Vladimirs Gakaktionovs,
Vadims Eilenkrigs, Vitalijs Golovnevs; Pāvels Čekmakovskijs; Antons Baronins;Vitalijs
Solomonovs; Eduards Zizaks.
– Igors Butmans — “Prophecy” (2003)
Igors Butmans; Antons Baronins; Vitalijs Solomonovs; Eduards Zizaks; Oļegs Butmans
– Larisa Dolina & The Igor Butman Jazz Orchestra – Carnival Of Jazz (2002)
– Yuri Golubev-Toremar Island (2001)
Jurijs Golubevs, Igors Butmans, Arkadijs Šilklopers, Igors Boiko, Elisabeta Lidova, Vitalijs
Golovnevs, Andrejs Kondakovs, Antons Baronins, Edvards Zizaks, Dmitrijs Vlasenko.
– Four Brothers – Four Brothers (1999)
Ivanov Brothers Jazz Project: Igor Butman, Oleg Butman, Mikhail Ivanov, Andrey Ivanov
– Igor Butman – Nostalgie (1997)
Igor Butman, Frank Kimbrough, Joe Locke, Essiet Okon Essiet, Alex Sipiagin, Oleg Butman ,
Gene Jackson
– Igor Butman, Andrey Kondakov, Eddie Gomez, Lenny White – Jazz 4×4
Igor Butman, Andrey Kondakov, Eddie Gomez, Lenny White
– Igor Butman – First Night Swing
Igor Butman, Alexey Podymkin, Dmitry Averchenkov, Sergey Belichenko
– NY-Novosibirsk Double Jazz Quartet – Hellish Mixture (1997)
Igor Butman, Andrey Lobanov, Joe Locke, Alexey Podymkin, Essiet Okon Essiet, Dmirty
Averchenkov, Tony Campbell, Sergey Belichenko
– Aquarium – “Subway Culture” (1986)
– Kino – “Natchalnik Kamtchatki” (1984)
– Aquarium – “Radio Africa” (1983 )
– Aquarium – “Tabu” (1982)
Albumi, kuri tika izdoti ārpus Krievijas:
– Igor Butman “Magic land” (2007)
Chick Corea, Randy Brecker, Stefon Harris, John Patitucci, Jack DeJohnette
– Igor Raykhelson – Jazz Suite 2007 (2007)
Igor Raykhelson; Igor Butman; Yuri Bashmet; Elena Revitch; Yuri Golubev; Eduard Zizak,
“Moscow Soloists” Chamber Orchestra
– Jam Session Volume 12 (2004, Dānija)
Rich Perry; Larry Schneider; Igor Butman; Andy LaVerne; Steve LaSpina; Billy Drummond
– Interjazz-From Moscow to Paris (2000, Austrija)
Igor Butman;Reiner Witzel; Oliver Ker-Ourio; Andrej Kondakov; Vladimir Volkov; Christian
Scheuber
– Igor Butman — Prophecy (2003)
Igor Butman; Anton Baronin; Vitaly Solomonov; Eduard Zizak; Oleg Butman
– Igor Butman – Falling Out (1994, ASV)
Igor Butman; Eddie Gomez; Lyle Mays; Marvin “Smitty” Smith
– Partners In Time – Equinost (1994, ASV)
Igor Butman; Victor Dvoskin; Tony Martucci; Louis Sherr, Hammond B-3. Viesmākslinieki:
Gary Burton; Ryan Kisor; Don Alias; Paul Bollenback; Ken Willaman
– Datevik – Ballads From The Black Sea (1993, ASV)
Datevik; Lary Willis; Igor Butman; Andy McCloud; Steve Williamson
– Various – Live In Moscow, (1993, Lielbritānija)
– The Michael Moriarty Quintet – Live At The Fat Tuesday’s (1992, ASV)
M.Moriarty; Igor Butman; Michael Leonhart; Jay Leonhardt; Dennis Mackrell
– Grover Washington, Jr. – Then And Now,  (1988, ASV)
G.Washington; Igor Butman; Ron Carter; Tommy Flanagan; Miguel Fuentes; Herbie Hancock;
James “Sid” Simmons Marvin “Smitty” Smith; Richard Lee Steacker; Grady Tate; Gerald
Veasley; Darryl Washington.

Izmantotā literatūra:
www.jazz.ru;
www.allaboutjazz.com;
www.igorbutman.com;
www.jazzserver.nl.

 1. admin says:

  Norkens 14.02.2009 23:45:27 teica:
  smiekliigi, atkal kaut ko cilveeki piesienaas…
  baigi forshi!!!!!
  neko daudz nezinaaju par vinju.
  prieks uzzinaat!
  paldies!

  erika 02.02.2009 12:15:14 teica:
  tas tika rakstiits 2008 gada pavasarii, taapeec paredzeet naakotni es nemaaceeju :)

  kapteinisreinis 01.02.2009 17:33:46 teica:
  Kļūda:
  “bundzinieks Lenny White, kurš ir viesojies arī Latvijā un vadīja 2007.gada Saulkrastu džeza nometnes sitaminstrumentu meistarklases.”
  Man gan liekas, ka viņš vadīja pagājušo gadu Saulkrasti jazz meistarklases. 2008.

  Erika 11.01.2009 11:05:35 teica:
  nu es neesmu profesionāla rakstniece, piedodiet :) un man arī drausmīgi kaitināja tas, ka nācās latviskot, bet laikam ne visu nolatviskoju.

  BuddyDeFranco 10.01.2009 22:49:35 teica:
  Labs raksts, tikai būtu vēlams ievērot vienotu stilu personu vārdu rakstībā – ja angliski, tad visur angliski, nevis ar kļūdām latviskojot..

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


*